Vsak bolnik preboleva bolezen na drugačen način, zato je težko predvideti, kdo bo med kemoterapijo imel večje in kdo manjše težave. Kemoterapija lahko povzroči slabost in bruhanje. Oba simptoma se lahko pojavita že med kemoterapijo, takoj po kemoterapiji ali pa celo več dni za tem, ko se kemoterapijo že opravili.
Obstajajo zdravila, ki pomagajo preprečevati slabost in bruhanje, vendar pa ne učinkujejo pri vseh pacientih enako učinkovito. Nekatera zdravila se mora vzeti eno uro pred kemoterapijo, določena pa nekaj dni po njej. Koliko časa bo pacient jemal omenjena zdravila pa je odvisno od zdravljenja in reakcije telesa. V primerih ko zdravilo ne deluje, lahko zdravniki predpišejo kombinacijo drugih zdravil.
Izguba apetita
Seveda pa kemoterapija povzroča tudi izgubo apetita. Največkrat je to povezano s slabostjo, ki jo občuti bolnik. Seveda pa je tu prisotno še nelagodje v ustih in žrelu, zaradi katerega je prehranjevanje lahko tudi boleče in neprijetno. Poleg tega pa določena zdravila zmanjšajo občutek okusa hrane.
Spremembe v apetitu so velikokrat povezane tudi depresijo in z občutkom utrujenosti, ki nastopi po terapiji. Izguba apetita lahko traja le en dan, lahko pa se razvleče tudi na več tednov ali mesecev. Ker je vsaka kemoterapija izredno obremenjujoča za telo, je pomembno, da pacient kljub temu uživa bogato in zdravo prehrano, ki bo telesu pomagala v boju proti bolezni.
Kakšna hrana je primerna za bolnike
Strokovnjaki na področju prehrane poudarjajo, da mora pacient, vsakodnevno uživati veliko hrane, ki je bogata z beljakovinami. Beljakovine o izrednega pomena za človeško telo in ravno zato jih ne smemo zanemariti. Kemoterapija izčrpa telo, zato je ključnega pomena, da bolnik uživa hrano, ki je polna vitaminov, ki bodo pripomogli k hitrejšemu okrevanju.
Pravilna prehrana pomaga telesu, da se aktivno bori proti okužbam. Pripomore k aktivnemu obnavljanju tkiv, ki jih kemoterapija poškoduje. Slaba prehrana pa lahko v nasprotju naredi še večjo škodo in ogrozi človekovo zdravje.