Zanimiv je podatek, da dnevno potrebo po omega 3 maščobnih kislinah zadosti le 2 % ljudi. Ključni razlog za tako nizek odstotek se najverjetneje skriva v samem prehranjevanju. Večina oseb namreč ne zaužije dovolj hrane, ki je bogata s tovrstnimi zdravimi maščobami.
Zlasti morske ribe so bogate z omega 3 maščobnimi kislinami. Strokovnjaki priporočajo, da bi morali takšno vrsto rib uživati vsaj dvakrat na teden. Verjetno obstaja le nekaj oseb, ki se tega dejansko držijo.
Za ohranjanje zdravja sta najpomembnejši EPK in DHK maščobna kislina
Verjetno vas zanima, ali so zdrave prav vse omega 3 maščobne kisline. Pri tem je treba poudariti, da se tovrstne maščobe pojavljajo v več oblikah. Nekatere med njimi pa človeško telo potrebuje bolj kot druge.
Za uspešno ohranjanje našega zdravja sta zlasti pomembni dve omega 3 maščobni kislini. To sta eikozapentaenojska kislina in dokozaheksanojska kislina. Našli ju boste tudi pod kraticama: EPK in DKH. Telo človeka ju nemoteno uporablja. Obe vrsti maščob pa se zlasti nahajata v živalskih virih. Bogat vir so na primer losos, sardoni, tuna, sardele pa tudi ribja olja.
Sicer pa so z omega 3 bogati tudi rastlinski viri, na primer orehi, lanena semena, sončnična semena.
Uživanje omega 3 v obliki prehranskih dopolnil
Ker se vse več ljudi zaveda, kako pomembne so omega 3 maščobne kisline, jih zato vse pogosteje uživajo v obliki prehranskih dopolnil. Na prvi pogled je to sicer odlična rešitev, kljub temu pa je treba pri izbiri tovrstnih dodatkov precej paziti.
Večina dopolnil na trgu je izdelanih na osnovi ribjega olja, ki se ga pridobiva iz skuš, lososa, sardel ter drugih rib. Vendar pa ribe lahko prihajajo iz onesnaženih morij. Posledično vsebujejo težke kovine ter toksine. Priporočamo, da posegate samo po preverjenih izdelkih odličnih proizvajalcev. Manj kakovostnih dopolnilom pa se tudi na sploh raje izogibajte.